Обласне методичне об’єднання

Фонд рідкісних та цінних видань

Мапа сайту

Для гарного відображення Мапи сайту
необхідний
Adobe Flash Player 9
або вище
Завантажити Adobe Flash Player

Лічильник

HotLog

7 жовтня громадськість міста Суми вшановує 195-річчя від дня народження Івана Герасимовича Харитоненка – цукрозаводчика, благодійника, купця 1-ї гільдії, дійсного статського радника, міського голови у Сумах (1867–1872).

Син Герасима Омеляновича Харитоненка після закінчення місцевої парафіяльної школи, навчався і працював у курських купців. Власну справу відкрив у Сумах разом з Д. І. Сухановим, заручившись кредитом московських купців. Торгівлю цукром почав комісіонером у петербурзьких купців Молво та братів Єлисеєвих, займаючись на Україні від імені своїх довірителів купівлею та продажем цього продукту. Перші цукрові заводи орендував у селах Улянівка та Старе Сумського повіту. В кінці життя володів у Харківській та Курській губерніях власними землями до 40 тис. дес. і орендував до 18 тис. дес.; мав сім цукрових заводів, зокрема у Сумському повіті в селах Кияниця та Миколаївка-Вирівська, в Охтирському повіті в с. Янковий Ріг, в Сумах Павлівський рафінадний завод. Заснував торговий дім «І. Г. Харитоненко з сином», головна контора якого знаходилася в Сумах; забезпечував цукром Центр, Південь, Сибір і Далекий Схід країни. Представництва торгового дому розміщувались у Москві, Баку, Томську, Владивостоці та за кордоном (Туреччина, Персія). На цукрових заводах Харитоненка, оснащених найновітнішим обладнанням, застосовувалися передові технології цукроваріння.

Постійна благодійницька діяльність Харитоненка принесла процвітання Сумам. Іван Герасимович заснував в Сумах дитячу лікарню, виділив гроші для заснування кадетського корпусу. Крім цього були численні пожертвування навчальним закладам, духовенству для роздачі бідним, пенсії, стипендії. При Сумському реальному училищі була затверджена стипендія імені І. Г. Харитоненка.

Така діяльність була в свою чергу відзначена нагородами. У 1865 р. нагороджений золотою медаллю за значні пожертвування на влаштування в Сумах громадської пожежної команди.

У 1871 р. отримав орден св. Анни ІІІ ст. за відмінну старанність на службі та за значні пожертвування на будівництво Сумської міської лікарні; у 1874 р. – орден св. Станіслава ІІ ст. за особливий внесок на посту почесного попечителя Сумського реального училища. У 1886 р. отримав Височайшу подяку за пожертвування 30 тис. крб. на влаштування храму Олександра Невського при Сумському реальному училищі. Надав матеріальну допомогу для будівництва Сумського та Харківського духовних училищ. У 1890 р. нагороджений орденом св. Станіслава І ст. за заслуги по духовному відомству. Значні суми вкладав Харитоненко у створення в Сумах селянського банку, благоустрій вулиць, будівництво критих платформ та кам’яних лавок на міському ринку. За численні пожертвування Харитоненко отримав звання потомственного почесного громадянина, у жовтні 1899р. вдячні сумчани встановили йому пам’ятник.

До 195-річчя від дня народження Івана Герасимовича Харитоненка Наукова бібліотека організувала виставку-портрет «Прошу … любити місто Суми так, як я його любив» (Центральний читальний зал – 109 аудит.).

Запрошуємо до перегляду!