Обласне методичне об’єднання

Фонд рідкісних та цінних видань

Мапа сайту

Для гарного відображення Мапи сайту
необхідний
Adobe Flash Player 9
або вище
Завантажити Adobe Flash Player

Лічильник

HotLog

Леонтович Микола Дмитрович (1877–1921) – український композитор, хоровий диригент, педагог. Композитор з дитинства був оточений музикою. Його мати Марія Йосипівна була людиною «рідкої духовної та фізичної краси», гарно співала, а батько Дмитро Феофанович добре грав на цитрі, балалайці, гітарі, скрипці. Інші члени сім’ї Леонтовичів теж були тісно пов’язані з музикою. Від них юний композитор і перейняв любов до музики.
Все життя Микола Дмитрович захоплювався обробкою козацьких пісень. Побувавши на Хортиці, подорож надихнула маестро на обробку козацьких пісень. Микола Дмитрович керував учнівськими колективами й творив власні обробки народних пісень. Опублікував він понад 200 таких творів.

Після закінчення 1899р. семінарії М. Леонтович відмовився від духовного сану й кілька років працював викладачем у різних галузях науки. Але, як і раніше, музика залишалася для нього на першому місці. Леонтович часто організовував разом зі своїми учнями літературно-музичні вечори.

Протягом 1919–1920 років Микола Леонтович працював над підручником з нотної грамоти для школи. Але жоден екземпляр не дійшов до нашого часу.

У творчому доробку композитора понад 150 музичних творів. Основу його спадщини складають хорові мініатюри – обробки народних пісень, які донині неперевершені, та виконуються хоровими колективами цілого світу. Серед них такі відомі, як «Щедрик», «Дударик», «Пряля», «Козака несуть».

Найяскравіший твір Леонтовича, який приніс йому визнання – «Щедрик». Вперше ця композиція була представлена українській публіці у 1916 році у виконанні хору київського Університету. Це була вже четверта його редакція, що набула надзвичайної популярності. 5 жовтня 1921 року він був презентований на концерті в Карнегі Холі в Нью-Йорку. А в 1936 році Пітер Вільховський, який працював на радіо NBC, записує англійську версію слів до «Щедрика» – «Carol of the Bells». Під цією назвою мелодія українського «Щедрика» стала всесвітньо відомою.

До 140-річчя від дня народження видатного українського композитора на абонементі музично-педагогічної літератури експонується виставка «Микола Леонтович і музична культура України». Серед книг з фондів бібліотеки, які представлені на експозиції, зацікавлений читач знайде такі видання творів композитора: «Щедрик», «Два хори», «Ой там, за горою», «На Русалчин Великдень», «Хорові твори» та інші.

Запрошуємо до перегляду!