Обласне методичне об’єднання

Фонд рідкісних та цінних видань

Мапа сайту

Для гарного відображення Мапи сайту
необхідний
Adobe Flash Player 9
або вище
Завантажити Adobe Flash Player

Лічильник

HotLog

        «Люди, що шукають інформацію, зазвичай поглинають все те,
         що готове й доступне. Відкритий доступ гарантує, що якісна
         інформація знаходиться поряд, на кінчиках пальців».

                                                                                                                    Елісон Моуер
Вільний безкоштовний публічний доступ до наукової інформації – важлива складова наукових досліджень у сучасному глобальному світі, запорука для подальшого розвитку науки, освіти та суспільства, інтеграції світової академічної спільноти.

Відкритий доступ – сучасна практика наукової комунікації для тих, хто зламав усталені принципи наукового спілкування останніх чотирьох сотень років і вийшов за межі традиційного друкованого наукового часопису.

Свій переможний крок ініціатива відкритого доступу почала в 2002 році на конференції, яка проходила в Інституті відкритого суспільства в Будапешті.

23–29 жовтня 2017 року увесь світ відзначає Міжнародний Тиждень Відкритого Доступу, який проходить під гаслом «Open in order to…» - «Відкритий, щоб…». Проблема наукової комунікації для українських учених є надзвичайно актуальною. Серед її завдань – оперативність розповсюдження результатів наукової діяльності українських дослідників, збільшення їхньої присутності у світовому академічному просторі, важливість обміну думками, що сприяє розвиткові сучасної науки.

В 2016 році в Сумському державному педагогічному університеті імені А. С. Макаренка створено інституційний репозитарій eSSPUIR. За період існування електронного архіву до нього занесено більше 2000 документів. Інституційний репозитарій університету – мережевий сервіс відкритого доступу для зберігання, упорядкування, управління цифровими колекціями університетської спільноти та поширення її інтелектуальних напрацювань.

Відкритий доступ до інституційного репозитарію – це безкоштовний, швидкий, постійний, повнотекстовий доступ в режимі реального часу до наукових та навчальних матеріалів, що реалізовується для будь-якого користувача. Відкритий доступ застосовується до всіх форм публікацій  результатів досліджень, включаючи рецензовані та нерецензовані статті, матеріали конференцій, тези, розділи книг, монографії. Користувачі можуть копіювати, використовувати, розповсюджувати, передавати та демонструвати роботу, яка є у відкритому доступі, а також робити та поширювати похідні від неї роботи на будь-якому цифровому носії з будь-якою метою, за умови належного позначення авторства.

Наукова бібліотека університету долучається до проведення Міжнародного Тижня Відкритого Доступу. Бібліотекарі є одними з найактивніших прихильників Руху Відкритого Доступу, адже він усуває будь-які перешкоди на шляху доступу до інформації. В рамках проведення Тижня співробітники бібліотеки проводять відкриті тренінги для науковців із методики самоархівування документів та надають консультації з питань розміщення робіт в інституційному репозитарії.